Kojarzycie Bang Dream? To projekt firmy Bushiroad, który łączy anime, mangi, grę, muzykę i prawdziwe koncerty. To jeden z tych projektów, które śledzę od początku ich powstania (zaraz obok Shoujo Kageki lub Uma Musume). Trzy lata temu zapowiedziany projekt miał okazję stać się hitem Japonii. Nie zrobił jednak tego… Każdy na forach obrzucał projekt błotem, spisywano BG na straty i zapomnienie. Po roku od tego wydarzenia stało się – projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Powstało zarówno anime, jak i gra na komórki, mangi, merch i mnóstwo koncertów głównych zespołów – Poppin’ Party oraz Roselia. Fani chcieli jednak więcej i tak oto powstał specjalny zespół, który stał się bohaterem dzisiejszego felietonu. Zespół z bardzo ciekawą historią – RAISE A SUILEN.

Po rozwinięciu się projektu Bang Dream o grę na komórki powstała bańka, która sprawiła, że o BG stało się głośno nie tylko w Japonii, ale także poza granicami kraju. Po spektakularnym sukcesie pierwszych czterech koncertów Poppin’ Party oraz pierwszym Roselii, fani chcieli więcej swoich ulubionych postaci na scenie. Ze względów na to, iż pozostałe trzy zespoły projektu – Hello Happy World!, Pastel Palettes oraz Afterglow nie zostały stworzone po to, aby ich piosenki mogły być grane na żywo przez Seiyuu. Były to po prostu koncepty postaci, sklejone sensowną fabułą i dobrane do dobrych aktorek głosowych, które niekoniecznie miały doświadczenie z instrumentami, na których grały ich postaci – tą rolę przejęli Popipa oraz Roselia. Twórcy projektu musieli więc wymyślić coś, co zaspokoi fanów, jednak nie stworzy dodatkowych kosztów, które pokryłyby treningi poszczególnych seiyuu do gry na instrumentach. Bushiroad nie chciało też narzucać na aktorki dodatkowego ciężaru związanego z tą nauką. Stworzyli więc specjalny projekt, który nazwali tymczasowo – „The Third”, czyli „Trzeci”.

Ogłoszenie tego trzeciego zespołu nie wywołało burzy. Nie powstawały żadne reklamy w telewizji, strona projektu była słabiutka a oficjalne kanały społecznościowe, tylko raz na jakiś czas wspominały o zespole. Czym więc był zespół tymczasowo nazwany „The Third”?

W skład zespołu wchodziły cztery osoby, kolejno od lewej:
– Kurachi Reo – grająca na klawiszach, oraz pomagająca w śpiewie;
– Natsume – która zasiadała za perkusją;
– Raychell – główna wokalistka, jednocześnie grająca na basie;
– Kohara Riko – grająca na charakterystycznej gitarze.
W zespole na początku mini koncertów pojawiała się również gościnnie Otsuka Sae, czyli gitarzystka Poppin Party’ jako druga gitara.

The Third powstał głównie po to, aby podczas swoich własnych koncertów, wokalistki trzech pozostałych zespołów w projekcie mogły pojawiać się, aby zaśpiewać dla widzów utwory swojego zespołu. Na samym początku, podczas mini koncertów „The Third” (które supportowały duże koncerty Popipa oraz Roselii) pojawiały się seiyuu, które stały za głosami wokalistek pozostałych zespołów:
– Maeshima Ami – Pastel Palettes;
– Sakura Ayane – Afterglow;
Itou Miku – Hello, Happy World!

Po czwartym koncercie Poppin Party’ został zapowiedziany pierwszy większy koncert czteroosobowego zespołu. To był krok w przód, który zaczął popychać wszystko w dobrym kierunku. Koncert ten nazwany został zwyczajnie „The Third 1st Live”

 

Jako że The Third miał grać tylko i wyłącznie piosenki dla wokalistek innych zespołów, koncert musiał trwać dłużej, niż kilkadziesiąt minut. Twórcy wpadli na dość prosty, ale ciekawy pomysł – dlaczego by nie wykorzystać licencji na covery piosenek dostępnych w grze i pozwolić je wykonywać The Third? Tak oto powstał program pierwszego live, który odbył się z udziałem mniejszej publiczności, niżeli większe koncerty projektu, jednak cała salka, na której odbył się koncert, została zapełniona. Fakt, który należy podkreślić jest taki – iż na pierwszy koncert zespołu nie zostały przygotowane żadne pamiątki, oprócz koszulek. „The Third” nie dostał nawet własnych świecących pałeczek, a używane były te, które można było otrzymać na pierwszym koncercie Roselii. To podczas pierwszego live „The Third” uczestnicy mogli usłyszeć wykonany na żywo oryginalny utwór zespołu. Utwór ten pokazał, do jakiej muzyki będzie nawiązywać zespół. Piosenka ta, zapowiedziana była podczas koncertu, kiedy Raychell wypowiedziała jej nazwę – R.I.O.T

Okazało się, iż piosenki „The Third” nawiązują do klasycznego japońskiego rocka z domieszką dubstepu. Połączenie to tak bardzo spodobało się uczestnikom koncertu, iż domagali się wręcz powtórzenia utworu podczas Encore, pomimo tego, że utwór ten grany był naście minut temu. Po całym koncercie członkinie podziękowały za wsparcie, pożegnały się, a na swoich twitterach rozczulały się nad tym, jak przyjemnie było grać dla tak oddanej grupie fanów. Co stało się z zespołem po zakończeniu pierwszego koncertu? Zapowiedziano drugi!

Koncert ten odbył się już w bardziej profesjonalny sposób – dostępne był gadżety, oficjalne świecące pałeczki oraz plakaty. Podczas samego koncertu zagrane zostały piosenki z projektu Bang Dream jako covery zespołu, pojawiła się Ami, która zaśpiewała piosenki Pasttel Palletes oraz… zaśpiewano klasyczny już R.I.O.T, który odebrany został przez fanów bardzo dosadnie. Fanów zaskoczył również fakt, iż zaraz po tym utworze członkinie zespołu powinny zejść ze sceny i pojawić się dopiero podczas Encore, jednak zostały one na scenie. Zaraz po R.I.O.T zagrana została kolejna, nowa, oryginalna piosenka zespołu – UNSTOPPABLE (której nie ma na tubie, przynajmniej w oficjalnych kanałach projektu).

To tam zapowiedziana została tajemnicza osoba, która pojawiła się na scenie podczas Encore – Tsumugi Risa, która stała się oficjalnym DJem zespołu. The Third po zaprezentowaniu nowego członka zaprezentował także niespodziankę – zespół zmienił swoją tymczasową nazwę. Umarł The Third, powstał RAISE A SUILEN!

Cały zespół w komplecie

RAISE A SUILEN stał się oficjalnym, głośnym zespołem projektu Bang Dream. W momencie pisania tego artykułu wiadomo o aż dwóch dużych koncertach. Pierwszy z nich pojawi się jako tradycyjny support szóstego już koncertu Poppin Party’, jednak będzie to o wiele większy koncert niż wszystkie inne. Natomiast drugi koncert, będzie pierwszym koncertem RAS poza granicami Japonii – a będzie to USA! RAISE A SUILEN zagra podczas CharaExpo USA 2018.

Trzymałem kciuki za projekt jeszcze za czasów, kiedy rzucano w niego błotem. To samo robię teraz – trzymam kciuki za RAS, aby udało się uzyskać tak duży rozgłos, aby wybić się do poziomu koncertów głównych zespołów projektu! W ramach bonusu dodaje najnowszą piosenkę zespołu – A DECLARATION OF ×××

Podziel się informacjami na:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *