Miłośnicy szczekających czworonogów przez najbliższe dni będą mogli znaleźć na naszej stronie krótkie artykuły przedstawiające wywodzące się z Japonii rasy psów. Dowiecie się o ich wyglądzie, charakterze, pierwotnym przeznaczeniu i wielu innych sprawach!.

Trochę o Akicie:

Przodkowie tej rasy stąpali po prefekturze Akita (nazwa tejże posłużyła za nazwę całej rasy) na wyspie Honsiu już od czasów prehistorycznych. Od tysięcy lat pomagały myśliwym matagi w polowaniu na tradycyjne, duże zdobycze w północnych lasach Honsiu, takie jak dziki i niedźwiedzie. Zadaniem psów było uniemożliwienie ucieczki ofiary aż do przybycia myśliwych mogących zabić zwierzynę. W czasach najnowszych (od końca XIX w.) akity były hodowane m.in. do walk psów.

XX wiek stał się wyjątkowo burzliwy dla losu akit. Na początku lat 30. rasa została oficjalnie uznana za pomnik japońskiego dziedzictwa naturalnego. Popularyzacji rasy przysłużyła się w szczególności historia najsłynniejszego jej przedstawiciela – Hachiko. Pies ten od 1925 roku aż do swojej śmierci 10 lat później codziennie oczekiwał na swojego zmarłego pana na tokijskim dworcu Shibuya. Jeszcze za życia został postawiony mu pomnik, który niszczony i stawiany ponownie stoi do dziś przy jednym z największych dworców stolicy kraju. Legenda Hachiko zwróciła uwagę Japonii i całego świata jako symbol lojalności i wzór do naśladowania. Pod koniec lat 30. pierwsze akity zaczęły być sprowadzane do krajów zachodnich.

rKjyKx2
5779353904_96119e96d1_b

Druga wojna światowa miała fatalne skutki dla przetrwania rasy. Psy, podobnie jak ludzie padały ofiarą głodu, ponadto rząd w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się chorób nakazał wybić wszystkie psy bez użyteczności dla wojska. Przetrwały nieliczne osobniki wypuszczone w dzicz przez właścicieli. Zabiegi jednej osoby – Morie Sawataishiego – doprowadziły do odtworzenia rasy i to dzięki niemu pies ten będący dziedzictwem kraju wciąż istnieje.

Akita to największa rasa japońska, zaliczana wg FCI do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym (jak się niebawem przekonacie, do tej grupy zaliczana jest większość ras Kraju Kwitnącej Wiśni). Dorosłe psy ważą nawet blisko 60 kg. Wg wzorca dopuszczalne umaszczenia to: białe, czerwono-płowe, pręgowane, sezamowe. Dodatkowo obecne powinno być charakterystyczne białe umaszczenie na policzkach, spodzie szyi, klatki piersiowej, tułowia i ogona, znane jako „urajiro” (oczywiście niewymagane dla umaszczenia białego).

Szczególną historię mają osobniki przyprowadzone na kontynent amerykański. Trafiały tu licznie akity których umaszczenie nie spełniało standardów wymaganych przez japońskich hodowców. Trafiły jednak w gusta Amerykanów i tak powstała amerykańska odmiana akity. Tutaj umaszczenie może być dowolnym spotykanym u psów. Sprawa uznania odmiany wzbudza kontrowersje. W USA jest ona rozpoznawana wg tych samych kryteriów co akity z Japonii i dopuszcza się mieszanie typów w ramach hodowli. Większość organizacji kynologicznych świata (w tym FCI, do którego należy nasz ZKwP) uznaje jednak akitę amerykańską za osobną rasę i nie dopuszcza do mieszania z japońskimi w ramach jednej hodowli.

Big-Akita-Pictures
22221951_1848905145149883_3993633965895156407_n
akita1-864x575
1200px-American_Akita_-_Mad-Max2

Akity to indywidualiści. Długo przyzwyczajają się do nowych właścicieli, nie ufają obcym. Członkom rodziny ufają bezgranicznie. Ze względu na dbanie o własną czystość i upór nazywane są kocimi charakterami. Nie jest to idealny wybór dla początkującego właściciela. Jeżeli jednak marzymy o psie tej rasy, na pewno ucieszy nas fakt, iż jej popularność w Polsce rośnie i mamy okazję wybierać spośród całkiem licznego grona renomowanych hodowców.

W następnej części opiszę nieco mniejszego przedstawiciela japońskich ras!
Życzymy dużo spotkań z Akitami 🙂
Radio Anime24
Hellmut
Podziel się informacjami na:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *